Petrův zdar přátelé, dnes z mého širokého soudku rybářských fotek vytahuji mořské pstruhy a famózní Norskou přírodu. Na severu to totiž nemusí být jen o rybolovu odehrávajícím se na otevřeném moři a houpající se lodi. Existuje celá řada dalších možností, mezi které patří i lov pstruhů či lososů na řece či v ústí řeky do moře.
V okolí řek nebo jezer najdete často pokladničky, do kterých vhodíte požadovaný obnos peněz, následně si vezmete formulář, stejně tak jako povolenku v našich končinách, řádně ho vypíšete a po skončení rybolovu vhodíte do boxíku vedle pokladničky. Zdejší nátura lidí umožňuje, aby tento jednoduchý a nezabezpečený systém fungoval. Když jsem se o této věci bavil s místními domorodci, každý mi řekl, že by nikoho nenapadlo pokladničku ukrást. Tohle je zkrátka obdivuhodné a velmi se mi to líbí.
Pro rybolov v ústí řeky do moře často žádnou povolenku nepotřebujete. Placené rybářské úseky začínají mnohdy až dále směrem na řeku. Často v těchto místech můžete mimo mořského pstruha či lososa ulovit také další druhy ryb, mezi které patří například menší platýsi, tresky nebo i makrely. Mořští pstruzi se hojně vyskytují i v zátokách na moři kolem ústí řeky do moře. Vyhovují jim místa, kde to do větších hloubek padá velmi postupně.
Na takových místech často rejdí, sbírají potravu a jsou velmi aktivní. Je potřeba však nezapomínat na to, že jsou to velmi chytré ryby. Mnohdy se kolem mě ukazují, já měním nástrahy a fascinovaně pozoruji jak skáčou nad vodní hladinu, ale k záběru je prostě nepřesvědčím. Kolikrát právě ty největší exempláře dokážou pronásledovat vaši nástrahu až k nohám a poté vám zamávají na rozloučenou.
Tohle je ovšem fakt, který vás vtáhne ještě více do děje tohoto rybaření. Mnohdy člověk může být hodiny nebo i dny bez záběru. Při aktivním způsobu rybolovu to může být vyčerpávající a demotivující. Když je však člověk trpělivý, tak to přijde. A když ne, pořád jste obklopení dechberoucí přírodou, kterou vydržíte pozorovat klidně celý den.