Jak jsme ulovili žraloka

Petrův zdar přátelé, hlásíme se k vám s dalším příspěvek z naší expedice a natáčení v Chorvatsku. Začnu vůbec tím nejzajímavějším a to úlovkem několika žraloků, kteří se nám začali motat pod lodí. Ti totiž následují námi házené sardinky do vody, které mají přilákat cílové tuňáky. Sami jsme se divili tomu, že v hojně turisticky navštěvovaném Chorvatsku se nachází žraloci i v poměrně velikých rozměrech. Na plážích se ovšem není třeba ničeho obávat, jelikož my jsme chytali daleko na otevřeném moři a navíc krmili snadno dostupnou potravou. Dle slov našeho průvodce je nebezpečné se koupat prakticky jen výhradně při zakrmování a lovu tuňáků na otevřeném moři. 

Žraloků jsme ulovili hned několik. Všichni ovšem byli ve velikosti do 150 centimetrů. Ti větší, jakoby tušili zradu a k našim nastraženým sardinkám se vždy jen přiblížili a poté je minuli obloukem. To nám v podstatě nevadilo, žralok naší cílovou rybou nebyl, i když jsou to velmi krásná stvoření. Když už nám ale zabral, tak jsme ho dostali na loď, šetrně zbavili háčku a rychle pustili zpět do svého živlu. 

Přes den byla kolikrát aktivita velikých tuňáků velmi sporadická. Zatímco za jednu noc mnohdy přišlo i několik záběrů. Problém nočního rybaření je v tom, že i přes dostatek osvětlení, které je na lodi, člověk stejně pořádně nevidí to, co potřebuje. Tuňák je velmi rychlá, silná a bojovná ryba, která dokáže pohotově měnit směry svého úniku. Pokud na vteřinu ztratíte viditelný kontakt s vlascem a nevidíte kam zrovna ryba míří, tak lze o ní lehce přijít. Zdolávání těchto ryb i přes to, že je prut pevně připevněn k lodi a vy ho nedržíte v rukou je v celku vysilující záležitost. Souboj trvá běžně půl hodiny a je plný výpadů přes utaženou brzdu multiplikátoru. Člověk musí být neustále ve střehu a i přes to, že už je ryba velmi unavená, lehce vám může uniknout. 

Z Chorvatska si opět odvážíme spoustu nádherných zážitků. Věříme, že náš třetí díl pořadu Za rybami světových moří bude naučnou, zážitkovou i inspirující záležitostí. Na jeho vydání se můžete těšit v prosinci. Máme totiž v plánu tuto nádhernou zemi navštívit ještě v listopadu a pokusit se ulovit několik menších druhů ryb a tím i završit náš připravovaný film. Ať vám to jezdí přátelé, ahoj!